Érzékszerveink lángoló világa: a Buddha Tűzbeszédének üzenete
“Így hallottam.
Egyszer a Magasztos ezer szerzetessel Gajá közelében, Gajászíszánál időzött. Akkor a Magasztos a szerzetesekhez a következő szavakat intézte:
– Ó, szerzetesek, minden lángban áll. Mi minden áll lángban, ó, szerzetesek?
Ó, szerzetesek, lángban áll a szem, lángban áll a látvány, lángban áll a látás, lángban áll a szem érzékelése, lángban állnak a szem érzékelésétől függően keletkezett örömteli, szenvedésteli és semleges érzések.
Mi gyújtotta lángra? A vágy tüze, az ellenszenv tüze, a káprázat tüze gyújtotta lángra, a születés, öregség, halál, szomorúság, kesergés, fájdalom, bánat és kétségbeesés tüze gyújtotta lángra, azt mondom néktek.
Ó, szerzetesek, lángban áll a fül, lángban áll a hang, lángban áll a hallás, lángban áll a fül érzékelése, lángban állnak a fül érzékelésétől függően keletkezett örömteli, szenvedésteli és semleges érzések…”
Ādittapariyāya Sutta, A tűzről szóló tanítóbeszéd, SN 35.28 / SN iv 19, Fordította: Farkas Pál (részlet)
A Buddha tűzbeszéde a lángoló mivoltunkra utal és arra figyelmeztet, hogy minden érzékelésünket a vágy, az ellenszenv és a káprázat tüze gyújtja lángra, ami egyaránt érinti a testünket és az elménket is. Az érzékelésnek alávetett élet a születés, öregség, halál, szomorúság, kesergés, fájdalom, bánat és kétségbeesés szélén táncol.
Az állandó lángoló érzések és indulatok megakadályoznak bennünket abban, hogy a nyugalom és a béke állapotát megéljük. Ha nem fordítjuk el a figyelmünket az ilyen érzésektől, akkor azok eluralkodnak rajtunk, és a boldogságra és békére való törekvésünk mindig sikertelen lesz.
Ha képesek vagyunk az állandó vágy és ellenszenv lángolását csillapítani, az életben boldogságra és belső nyugalomra lelhetünk. A tűzbeszéd emlékeztet bennünket arra, hogy képesek vagyunk változtatni az életünkön, és az újraszületés, az öregség és halál tüzéből a boldog és törekvő élet felé fordulhatunk.
Az elme és a test általános lángolása elleni küzdelem érdekében szakítsunk az érzékszervekkel való álladó érintkezéstől, és engedjük el a vágyakat, az ellenszenveket és a káprázatokat. Az igazi béke, nyugalom és boldogság elérése érdekében meg kell szabadulni az érzelmi és mentális zavaroktól. A Buddha azt üzeni, hogy az életünkön változtathatunk kell, és ha képesek vagyunk megszüntetni a lángoló érzéseket, érzelmeket és az indulatokat, akkor megtalálhatjuk a boldogságot és a belső nyugalmat. Az újraszületés, az öregség és a halál tüzéből eltávolodva, a boldog és törekvő élet felé fordulhatunk.
- Kategória: Buddhizmus
- Előadó: Antal F. Csongor
- Forrás: Kép: https://pixabay.com