Ganesha: Az akadályok elhárítója és védelmezője
„Om gam ganapataje namaha”
Ganesha (Ganésa) – vagy másik ismert nevén Ganapati – a hindu panteon egyik legkedveltebb és legismertebb alakja. Tisztelik mint az akadályok elhárítóját és gyakran meghívják vállalkozások kezdetekor is, mint védelmezőt. Emellett levelek írásakor is segítségül hívják, mivel a legenda szerint ő jegyezte le az emberiségnek a Mahabharatát. Ezt annyira lelkesen tette, hogy amikor íróeszköze elkopott, az egyik agyarát használta további jegyzeteléshez.
Ganesha az istenek közötti legbölcsebb és legnagyobb hatalmúként kerül bemutatásra, emellett az elefántfej a jóindulat és a barátság jele is lehet.
Az elefántfejű alakja mellett Ganesha más fontos jellemzői is vannak, mint például a nagy hasa, amely a bőséget és a gazdagságot szimbolizálja. A különleges fülét a figyelem és a tudás jelképeként tartják számon, míg az egyik agyarát az elfogadás és a kompromisszumkészség szimbólumaként értelmezik.
Összességében Ganesha egy összetett istenség, akinek alakja és jelképei számos jelentéssel bírnak, de legfőképpen az akadályok elhárítójaként, és a bölcsesség, hatalom, gazdagság és barátság megtestesítőjeként tisztelik az emberek.
Születése körül több történet is kering, de az egyik legismertebb magyarázat az alakjára is. E szerint Shiva oly gyakran merült mély meditációba, hogy felesége, Parvati maganyosnak érezte magát. Így létrehozta agyagból a fiú alakját, hogy társasága legyen. Egy nap, amikor Parvati fürödni ment, megkérte fiát, Ganesha-t, hogy őrködjön. Shiva amikor megérkezett, egy fiatalembert látott, aki nem engedte be. Dühében levágta a fiú fejét. Amikor rájött tettére egy elefánt fejét helyezte rá. Ganesha testét is megnövelte, hogy az új fej elférjen rajta, így született meg az elefántfejű istenség.
Ganeshát általában 4 karral ábrázolják, melyekben szimbolikus tárgyakat tart. A kötél a ragaszkodások megszabadítását szimbolizálja, miközben segít a lelki célok felé vezető úton. A lótuszvirág a tisztaság jelképe, mely a mocsárból felemelkedik, de nem érintkezik vele. Az elefánt-fog a pozitív és negatív vágyak különbségét szimbolizálja, míg fejszéje a ragaszkodás kötelékeit vágja át. Gyakran ábrázolják kedvenc édességével, mely nem a falánkságát, hanem a lelki gyakorlatok édes eredményét jelképezi.
Pocakja a nagylelkűséget és a jó és rossz dolgok könnyed megemésztését fejezi ki.
Nagy feje azt sugallja, hogy a sikerhez nagy gondolkodásra van szükség.
Kis, de erős szeme koncentrációt és intelligenciát jelképez.
Nagy fülei a tanításokra való összpontosítást, míg kis szája a felesleges beszéd elkerülését szimbolizálja.
Hiányzó agyara az áldozathozatal nemes cselekedeteit jelképezi, míg bal kezét általában áldásosztó pozícióban tartja.
Az előtte fekvő megszentelt étel a várható bőséges jutalomra utal a lelki fejlődésben.
Hátas állata az egér, amely áttöri az akadályokat és segít átlendülni a nehézségeken.
Mantrája így hangzik: „Om gam ganapataje namaha”
Jelentése nagyjából így fordítható le:
„Ganésa előtt meghajolok, aki elhárít az utamból minden nehézséget és akadályt. Kérem áldását és védelmét.”
- Főkategória: Vallás és filozófia
- Kategória: Hinduizmus
- Előadó: Antal F. Csongor
- Típus: Beszéd/ének zenei aláfestéssel – audió
- Előadó hang: Női hang
- Forrás: Ének: Flor Blanca Sativa (részlet) , Kép: https://pixabay.com