Aktív Imagináció ADHD-s gyerekeknek

Aktív Imagináció ADHD-s gyerekeknek

Az ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) egy oly neurológiai rendesség, amely a figyelemhiány, a hiperaktivitás és az impulzivitás jellemzőinek kombinációját eredményezi. Fontos megérteni, hogy az ADHD-t nem az egyéni akarat, a nevelési környezet vagy a rossz viselkedés okozza – ez egy biológiai alapú rendellenesség.

Az ADHD kezelése és támogatása általában többoldalú megközelítést igényel. Itt van néhány dolog, amit érdemes megfontolni az ADHD-vel élő gyerekek támogatásában:

1. Orvosi segítség: Keresd fel egy szakorvost, például gyermekpszichiátert, aki képes megvizsgálni és diagnosztizálni az ADHD-t. Szükség esetén a szakorvos gyógyszereket vagy más terápiás megközelítéseket is javasolhat az egyéni szükségletek alapján.

2. Oktatási támogatás: Kommunikálj a gyermek iskolájával az ADHD diagnózisáról. Kérdezd meg, hogy rendelkeznek-e olyan programokkal és támogatással, amelyek segíthetnek a gyermeknek a figyelem fenntartásában, a szervezettség fejlesztésében és az egyéni igények kielégítésében.

3. Rutinok és strukturált környezet: Kialakíthatók és megszilárdíthatók napi rutinok, amelyek segítenek a gyermeknek megtalálni a kényelmetlenség kezelésének módját és csökkentik az ingerkzavar lehetőségét. Egy strukturált környezet segít a szervezéseben és a fókusz fenntartásában.

4. Viselkedésterápia: Olyan terápiás megközelítések és technikák alkalmazása, amelyek segítenek a gyermeknek jobban megérteni az ADHD-t, és fejleszteni készségeket, mint például problémamegoldás, impulzivitás irányítása és a szociális készségek.

5. Életviteli változtatások: Az egészséges életmód elsődleges fontosságú. Különösen fontos az alvás, az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás biztosítása. A stresszkezelés és az inaktivitást csökkentő tevékenység, mint például a sport vagy a kreatív hobbi, segíthet a gyermek energiáinak irányításában és az impulzivitás mérséklésében.

Minden gyerek egyedi, és az ADHD kezelésének módja különböző lehet. Fontos, hogy a gyermek támogatását és megértését nyújtsuk, és szakemberrel konzultáljunk a megfelelő módszerek és stratégiák kiválasztásához.

Az aktív imagináció kiváló technika lehet az ADHD-vel élő gyerekek számára, mivel segít a képzeleti folyamatok felébresztésében, a koncentráció és a kreativitás fejlesztésében. Itt van egy gyakorlat, amelyet alkalmazhatsz:

1. A gyermeket kérheted, hogy helyezkedjen el kényelmesen, és zárja le a szemét. Kérdezd meg, hogy képzeljen el egy pihentető és kellemes helyet, egy helyet, ahol boldog és nyugodt érzi magát.

2. Segíts a gyermeknek leírni ezt a helyet, hogy összpontosítson a részletekre. Milyen színek vannak ott? Milyen formák és textúrák fedezhetők fel? Milyen illatokat érez? Hall-e valamit a környéken? Kérjük, hogy élénk és részletes képet alkossanak az elképzelt helyükről.

3. Ezután kérheted a gyermeket, hogy képzelje el magát ezen a helyen, és tegyen virtuális sétát. Kérd meg, hogy figyelje meg az ott található részleteket és élje át az érzéseket, amelyeket az imaginációja ébreszt benne.

4. Ha a gyermek hajlamos elveszíteni a fókuszt, és gyakran felbukkanó gondolatokkal küzd, segíthetsz neki visszatérni a képzeletbeli helyre. Kérheted, hogy képzelje el, hogyan talál egy olyan tárgyat vagy lényt, amely segíteni fogja visszatalálni a nyugodt és fókuszált állapotba.

Az aktív imagináció rendszeres gyakorlása segíthet az ADHD-vel élő gyerekeknek a koncentráció és figyelem megerősítésében, valamint az imaginációs képességek fejlesztésében. Fontos, hogy támogassuk és bátorítsuk a gyereket, hogy nyugodtan engedje szabadjára a képzeletét, és ne aggódjon a “helyes” vagy “hibás” válaszok miatt. Ez egy terápiás módszer, amely segít az agyi működés és az érzelmi kiegyensúlyozottság javításában.

Egy másik fókusz gyakorlat:

A fókusz fejlesztése fontosempont az ADHD-velő gyermekek számára. A következőkben bemutatok egy egyszerű fókuszgyakorlatot, melyet a gyermekkel együtt végezhetsz:

1. Ültesd le a gyermeket egy csendes és zavartalan helyre.

2. Kérjétek meg a gyermeket, hogy üljön egyenesen, zárja le a szemét és kezdje el mély levegővel tölteni a tüdejét, majd lassan fújja ki. Ez segít a test és az elme ellazulásában.

3. Kérjétek meg a gyermeket, hogy képzelje el egy ábrát vagy tárgyat a fejében, például egy narancsot. Kérjétek meg, hogy vizualizálja és képzelje el minden részletét, a narancs színét, a textúráját, a méretét és a formáját.

4. Kérjétek a gyermeket, hogy a narancsra koncentráljon, és vizualizálja azt az elméjében. Kérjétek meg, hogy nézze meg a képzeletbeli narancsot tőlöle, forgassa el, érezze meg a képzeletbeli narancs illatát.

5. Kérjétek meg a gyermeket, hogy lassan és fokozatosan helyezze át a figyelmét a valóságos érzékeire. Például kérheted, hogy nyissa ki a szemét, és lássa meg a valóságban az őt körülvevő dolgokat.

Ez a gyakorlat segíthet a gyermeknek a fókuszálás képességének fejlesztésében és a kognitív és vizuális figyelem javításában. Fontos, hogy legyen türelmes a gyakorlat során, és ne feledje, hogy a fókusz idővel fejlődik. Egyéni igények és preferenciák alapján személyre szabhatod a gyakorlatot, és előre léphetsz más fókuszgyakorlatokra, amint a gyermek készen áll rá.

 

Mennyire tetszett ez a bejegyzés?

Értékeléshez kattints egy csillagra!

Átlagos értékelés 0 / 5. Szavazatok: 0

Eddig nincs szavazat! Légy Te az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Küldd el levélben